چاپ کردن این صفحه
سه شنبه, 01 ارديبهشت 1394 ساعت 00:00

کارآفرینی به شیوه مرحوم جابرانصاری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

از مجموعه كتابهاي زندگينامه كارآفرينان بزرگ ايراني منتشر شد:

كارآفريني به شيوه

 محمدحسين جابر انصاري

بنيانگذار صنعت قفسه بندي در ايران

شناسنامه:

اين كتاب تحت پوشش قانون حمايت از مولفان و مصنفان ايران قرار دارد و با مجوز بنيانگذار دژپاد به چاپ رسيده و كليه حقوق مادي و معنوي آن بطور انحصاري به نام مولف به ثبت رسيده است.

توليد و تكثير اين اثر به هر شكلي( چاپ، كپي، انتشار الكترونيكي و...) بدون اجازه كتبي مولف مجاز نمي باشد و متخلفين به موجب بند10 ماده2 قانون حمايت از مولفان تحت پيگرد قانوني قرار مي گيرند.

به نام خدا

روند شکل گیری تمدن بشری از گذشته تاکنون نشان می دهد که دلیل اصلی و مشترک پیشرفت زندگی بشر در دوران های مختلف تاریخ همواره عامل تغییر و تحول بوده که خود موجب دگرگونی های عظیم و گسترده ای در تمامی ابعاد و جلوه های زندگی انسان شده است و در آینده نیز بشر در انتظار تحولات شگرفی در کلیه ابعاد اقتصادی، اجتماعی و ... است.

در دهه های پایانی قرن بیستم با گذر از اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی و تحولات عظیمی که در تکنولوژی های نوین رخ داد، جامعه عصر صنعتی به تدریج جای خود را به جامعه ای داد که بر پایه دانش و اطلاعات استوار شده و آن را جامعه اطلاعاتی نام نهاده اند.

اگر قبول کنیم که این گذر، گذری است که بازوها را تبدیل به مغزها می کند یعنی جامعه صنعتی که اصالت آن ماده و انرژی بوده و از ترکیب منابعی مانند انرژی، ماده، سرمایه و نیروی انسانی به وجود می آید، مدت زیادی طول می کشید تا سرمایه گذاری به نتیجه برسد و حاصل آن در جامعه تقویت بنگاه ها، کسب و کارها و در واقع ظهور ثروتمندان و کارآفرینانی بود که بعد از حدود چندین دهه شرکتهای خود را ایجاد نموده و صاحب ثروت می شدند. اما در حوزه جامعه اطلاعاتی در فضای رخداد یک انقلاب مهم، الگوی کسب و کار جدید، افراد جدید، حوزه های جدید، ثروتمندان جدید، سیاستهای جدید، استراتژی هایی که منجر به توانا سازی، توانمندسازی و ارزش آفرینی جدید می شود، به وجود می آید، یعنی الگوهای کسب و کار در جامعه اطلاعاتی مانند الگوهای کسب و کار قبل نیستند و ارزش آفرینی از طریق ترکیب منابع خدادادی نبوده، بلکه بر اساس دانایی و توانایی است که هر کسی بیشتر بتواند در یک حوزه خاص ارزش ایجاد نماید، باقی خواهد ماند.

وجود افراد کارآفرین در جامعه محدود به قشر خاصی از افراد با ویژگی های روانی و ذهنی منحصر به فرد نیست. بلکه همه باید به نوعی در جامعه کارآفرین باشند و چنانچه در محدوده عمل خود به لایه های کلان ملی دست یابند، قطعاً پیشتاز خواهند بود. بر این اساس هر کس در جامعه در عرصه خاصی می تواند از این ویژگی بهره مند شود، به شرط اینکه اساس برنامه-ریزی های آموزشی و تعلیم و تربیت ملی بر این پایه استوار باشدکه نیروی انسانی کارآفرین به جامعه تحویل دهد.

شناسایی ویژگی های کارآفرینان بزرگ یک کشور و معرفی الگوهای نقش که آنان در زندگی شغلی و شخصی خود به کار برده اند تا به قله های موفقیت دست یابند می تواند سایر افراد جامعه را که آرزوهای بزرگ در سر می پرورانند و تنها به دنبال راه حل ها می گردند، هدایت نماید.

مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف در راستای این الگو سازی ها در جامعه ایرانی با هدایت و همکاری در مجموعه يكصد جلدي كارآفرينان بزرگ ايراني كه توسط آقاي رضا يادگاري و خانم مهشيد سنايي فرد، برای اولین بار در ایران به نگارش درآمده است، توان خود را به کار بسته است تا تمام آنچه را می تواند با انتقال آنها به نسل جوان ایرانی از آنها نسلی توانمند و کارآفرین بسازد به منصه ظهور برساند. امید است با بهره گیری از این نوشتارهای ارزشمند گامی بلندتر به سوی ایرانی شکوفا و کارآفرین برداریم . انشاءالله

مهندس مجید دهبیدی پور

مدير مركز كارآفريني دانشگاه صنعتي شريف

خواندن 4738 دفعه